Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Depozit kod Aca od 23 miliona ide na reviziju * „Patriote“ ispred Skupštine 23.oktobra * Zakon može povući samo predlagač * Za pola godine bez posla ostalo preko 15.000 građana * Od stare garde ostaje samo Marković * U Sjevernoj Makedoniji umrlo šestoro, u Srpskoj troje * Pašinijan: Ne povlačimo se dok su tu plaćenici iz Sirije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Igor Lukšić, bivši premijer:
– Biti u vlasti 30 godina sa sobom nosi mnogo manjkavosti.

Vic Dana :)

Bio jednom jedan princ koga je zla vila pretvorila u žabu. I rekla mu je da će ostati žaba dok ga ne poljubi jedna prelijepa djevojka. Dosadilo žabi čekanje, pa ode kod Kleopatre.
- Reci mi kakva je moja sudbina, pita žaba.
- Upoznaćeš jednu predivnu djevojku koja će htjeti da zna sve o tebi, kaže Kleopatra.
- Jupiiiii, uzviknu žaba, a kada će to biti?
- Na času biologije.


Idu dvije čačkalice ulicom, kad ugledaju ježa, pa jedna pita drugu: - Hoćemo li autobusom?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-10-02 SUSRET SA KNJIŽEVNIKOM ANTOM STORIĆEM, LAUREATOM „BIBER” NAGRADE ZA KRATKU PRIČU
Ante Storić Svaljivanjem krivice na kolektiv, društvu neće biti bolje Holandski filozof Rob Riemen je definisao istinskog čitaoca kao osobu koja zna da će iz svakog retka knjige koju pročita nešto dobiti, koja zna da je život umjetnost i da ne možemo praktikovati život bez umijeća čitanja, te da je istinski čitalac kao takav rijetka pojava
Dan - novi portal
Nakon povremenog pisanja najčešće ni za koga, a ponekad za prijatelje i rodbinu, prošle godine je odlučio da proširi krug svog djelovanja. Počeo je slati svoje radove na književne konkurse. „Biber” je bio drugi kome je ikada poslao ono šro je napisao, priča za „Dan” Ante Storić.
– Smatram da je „Biber” jedan od bitnijih konkursa za kratke priče, u prvom redu zbog tematskog raspona: osim priča na temu pomirenja u kontekstu zaostavštine ratova i nasilja u zemljama bivše Jugoslavije, u obzir dolaze i one koje mogu doprinijeti boljem razumijevanju među ljudima, smanjenju mržnje i razgradnji predrasuda, antiratne priče, priče koje se bave suočavanjem s prošlošću, razgradnjom slika o neprijateljima, saosjećanjem, hrabre priče koje se usuđuju hodati u „neprijateljskim” cipelama, priče koje pomiču granice i otvaraju puteve za izvjesniju i slobodniju budućnost. Biti drugoplasirani u konkurenciji 464 autora, odabran od strane stručnog žirija koji su činili spisateljice Rumena Bužarovska i Lejla Kalamujić, te filozof i borac za ljudska prava Škeljzen Malići, predstavlja ličnu satisfakciju i potvrdu vrijednosti mog rada. Što se tiče same priče, mogu reći da kad se višejezična zbirka pojavila na internet stranici „Bibera” i u PDF izdanju, iz prve ruke sam dobio komentare na svoju priču „Lito”. Bilo je onih koji su je nazivali „naučnom fantastikom”, neki su tvrdili kako „naše društvo nije zrelo za takve priče”, dok je kod nekih izazvala suze i želudačnu nelagodu.
∙ Kako vidite savremenu književnu scenu?
– Nemam sveobuhvatni uvid u savremenu književnu scenu, no donekle uspijem upratiti. U prosjeku više gledam filmove i serije, nego što čitam knjige. Intenzivnije sam se posvetio knjigama nakon što sam se uhvatio pisanja početkom prošle godine, tako da u poslednje vrijeme pročešljavam istoriju kratke priče, pa sam prošao kroz zbirke priča uglavnom nesavremenika poput Berlin, Bolana, Hemingveja, Selindžera, Mopasana, Čehova, Karvera, Kortasara, ali i Manro, Kereta, Kinga... Neke po prvi put, nekima se vraćam. Trenutno čitam kratke tekstove Tomasa Bernharda. Osim Karverovih djela koja mi možda omogućavaju najviši stepen identifikacije, izdvojio bih i kasnije zbirke Alis Manro koje me fasciniraju svojom preciznošću i strukturom, a duboki utisak mi je ostavila zbirka „Sve što raste mora se sastati” Flannery O‘Connor koja je primjetno zrelija i uvjerljivija od njene ranije zbirke „Teško je naći dobrog čovjeka”. Nakon pročitanog intervjua s članicom „Biberovog” žirija Rumenom Bužarovskom, pročitao sam i dvije zbirke njemačkog pisca i advokata Ferdinanda von Širaha koje je njoj preporučio urednik Kruno Lokotar, a koje su mi upečatljive na više nivoa. Što se tiče domaće savremene književne scene, pratio sam djela autora takozvane stvarnosne proze poput Aljoše Antunca, Roberta Perišića, Damira Karakaša, a sigurno ću pročitati novi roman Srđana Valjarevića. Čitao sam i zbirke priča Olje Savičević Ivančević, Zorana Lazića, Miljenka Jergovića, Senka Karuze, Zorana Ferića, Ede Popovića, Andrije Škare... Bacim oko i na splitski festival „Pričigin”, gdje su me najviše uveselile priče Tanje Mravak, Borisa Dežulovića i Emira Imamovića Pirkea, kao i pokojnog Predraga Lucića. Zadnje što sam čitao od recentnijih izdanja, a da mi se svidjelo je zbirka kratkih priča Rumene Bužarovske „Moj muž”. U svakom slučaju, čini mi se da savremena književna scena ostavlja utisak življe i plodnije nego što je izgledala prije desetak godina.
∙ Koliko smo kao društvo opterećeni prošlošću?
– Društvo je inficirano svim oblicima diskriminacije, korupcijom, nepotizmom i nizom drugih infekcija, kao i tolerancijom istih. Ako pod tom „opterećenošću” mislimo na onu u kontekstu ratovanja na prostoru bivše Jugoslavije i ako pritom društvo definišemo kao skup pojedinaca, mogu reći da kao što postoje pojedinci koji u samoizolaciji od ispolitiziranih aktualnih medijskih sadržaja vode svagdašnje borbe bez previše osvrtanja unazad, a neki su opterećeni neizvjesnom i potencijalno nesigurnom budućnošću, postoje i oni koji su opterećeni prošlošću. Uz pojedince koji su proživjeli traume i propatili tokom proteklih ratova te kroz prizme zauzetih stavova ponekad diskriminatorno gledaju na stvari i ljude oko sebe, postoje i oni koji nisu imali empirijskih ratnih spoznaja, a rade isto. Mislim da je takav vid opterećenosti prošlošću ponekad rezultat kućnog odgoja, nekad stvar vlastitog odabira i pritom služi kao opravdavanje za frustriranost drugim izvorima, dok je ponekad jednostavno nemogućnost prevladavanja negativnih osjećaja usled proživljenih strahota. Sigurno da se kolektivizacijom krivice i viktimizacijom u kontekstu ratova ne može ozdraviti društvo niti stvoriti uslov za bolji (su)život, a slaba funkcionalnost političkog i pravosudnog sistema jedan su od glavnih razloga zbog kojih egzistira navedena vrsta opterećenosti. Političari, koji bi po mom mišljenju trebalo da budu narodu nepoznati činovnici iz državnog aparata koji rade za opšte dobro, oni su velikim dijelom oportunisti sveprisutni u javnom životu kojima u određenim situacijama odgovara takva opterećenost da bi prefokusirali pažnju javnosti. Ne znam je li sveprisutnost politike u javnom životu atavizam bivše države kad se kroz sistem školovanja, medije i na razne druge načine održavao kult ličnosti, no svakako da se suvišno daje prostor pojedinim političarima da iznose vlastite verzije istine koje uglavnom ne idu u prilog trenutnoj, nepovoljnoj situaciji.
∙ Vjerujete li u budućnost knjige?
–Ne znam da li će postojati u papirnatom obliku ili će je u potpunosti čitati s ekrana, no vjerujem da će knjiga opstati, samo ne mogu procijeniti u kom postotku. Postoje manifestacije poput „Noći knjige” koje rade na popularizaciji, kao i razni sajmovi i festivali, poput Festivala evropske kratke priče, koji doprinose očuvanju kulture čitanja. Smatram da će broj čitalaca definitivno biti manji nego prije pojave interneta i mobilnih uređaja, jer te stvari rasipaju koncentraciju. Čitanje s papira pod dobrom rasvjetom zdravije je od buljenja u ekran.
∙ Ko je po Vama istinski čitalac?
–Holandski filozof Rob Riemen je definisao istinskog čitaoca kao osobu koja zna da će iz svakog retka knjige koju pročita nešto dobiti, koja zna da je život umjetnost i da ne možemo praktikovati život bez umijeća čitanja, te da je istinski čitalac kao takav rijetka pojava. Smatram da je danas, usled tehnološkog napretka uveliko prorijeđen broj čitalaca, pa tako i istinskih, te da raste broj onih koji pišu, a opada broj onih koji čitaju. Ako pod istinskim čitaocem podrazumijevamo i onu osobu koja usled nečitanja osjeti prazninu duha, onda spadam u tu kategoriju. Mada češće čitam titlove filmova i serija.
A.ĆUKOVIĆ


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"